#automatyzacjaJava01 – instalacja i konfiguracja IDE – Intellij Idea w wersji Community

Cześć i czołem w pierwszym wpisie dotyczącym automatyzacji testów w języku Java pokażę Państwu co należy pobrać i jak zainstalować aby nasze środowisko było gotowe pod pisanie testów.

Po pierwsze pobieramy nasze środowisko IDE Intellij Idea w wersji darmowej czyli Community, większość z was zapewnie używa systemu Windows zatem link to – > https://www.jetbrains.com/idea/download/#section=windows
Oczywiście jest też wersja na Linuxa jak i MacOS. W przypadku tego pierwszego wpisanie w google frazy how to install intellij idea for ubuntu / debian itp. powinno ułatwić sprawę 🙂 a z MacOS nie miałem styczności.

Instalacja wygląda dość standardowo.
Tutaj wybieram wszystko, czyli na wypasie !
Jak już robię screeny to będzie łopatologicznie krok po kroku.
No i cyk czekamy na zakończenie instalatora.
U mnie na dysku ssd oczekiwanie na zakończenie instalacji to około 3 minuty.
Nie musimy restartować komputera od razu 🙂 Instalacja zakończona !
Producent nie kłamie instalacja zajęła ~1GB miejsca na dysku i tyle należy przygotować + ewentualnie pluginy 🙂

Włączamy zatem zainstalowane środowisko IDE.

Jeśli instalujemy na świeżo nie musimy importować ustawień, jeśli np. robimy reinstalacje systemu możemy sobie kopie ustawień gdzieś zapisać i później przywrócić ! 🙂

Tutaj pojawia się wybór kim jesteś ? Zwolennikiem jasnego czy ciemnego UI. Dodatkowo później, możemy doinstalować sobie motywy później mogę pokazać jak to uczynić.

1,2,3 to obowiązek do testów automatycznych webowych stron czy aplikacji, swinga i androida możemy wyłączyć, jeśli chcemy ja pozostawiam tak jak jest.


Tutaj zostawiamy bez zmian.

I nasze IDE jest gotowe w kolejnym blogu, pokażę jak stworzyć pierwszy projekt do testów aplikacji Webowych / stron internetowych.

Wiem, że poradnik jest mocno łopatologiczny, bowiem możecie klikać dalej, dalej, dalej itp. jednakże, wiem, że są ludzie, którzy wolą mieć wszystko rozpisane !!! 🙂

Powodzenia ! p.s. z uwagi na wymagania sprzętowe zalecany jest system 64bitowy z minimum 4GB pamięci RAM i powiedzmy jakieś i3 – są to niestety wymagania minimalne i często komfort używania i pisania testów, może być mocno uporczywy u mnie na konfiguracji i4200u i 12GB pracuje się wspaniale ! 😀 Zapraszam na kolejny wpis !!!

Napisz komentarz